Saturday, September 23, 2023
HomeFood Guideüzüm sirkesi nasıl yapılır (How to make grape vinegar)

üzüm sirkesi nasıl yapılır (How to make grape vinegar)

Merhaba arkadaşlar bugün çok lezzetli üzüm sirkesi nasıl yapılır onu öğreneceksiniz, bu size üzüm sirkesi ile ilgili tüm bilgileri verecek-üzüm sirkesi nedir mesela? üzüm sirkesi nasıl yapılır ve diğer bazı önemli bilgiler vakit kaybetmeden anlatılacaktır. Bittiğini bilin.

Bugün için buradayım. Bu derste size üzüm sirkesinin ne olduğunu ve kendi mutfağınızda nasıl yapacağınızı öğreteceğim!

Üzüm Sirkesi Nedir?

Üzüm sirkesi nasıl yapılır istiyorsanız, ondan önce üzüm sirkesinin ne olduğunu bilmelisiniz. Üzüm sirkesi yapmak söz konusu olduğunda, birçok insan kendini hissediyor ve hem üzüm sirkesinin hem de şarap sirkesinin kullanıldığını düşünmüyor. Aynı şeyi varsayıyorlar ama bildikleri kesinlikle yanlış, ikisi de farklı ve üretim süreci de farklı. Ve lezzet profili de büyük ölçüde değişir!

Read also:-

Üzüm Sirkesi nasıl yapılır?

Evet biliyorum gitmeye çok meraklısınız o yüzden üzüm sirkesi nasıl yapılır onu öğrenelim.

Adım 1: Önce Üzümlerinizi Hasat Edin Anlamı Sirke yapmak için üzüm hasat ederken, tamamen olgun salkımları seçmeyi unutmayın! (Tadı daha çok olsun diye) Bu üzümler en fazla şekere sahip olacak, sonra o üzümlerden en lezzetli sirke yapacak ve çok keyif alacaksınız.

Adım 2: Şimdi üzümlerinizdeki suyu çıkarmanız gerekiyor ve şimdi üzümlerinizdeki suyu çok kolay bir şekilde çıkarmanın birçok yolu var. Buharlı bir meyve sıkacağınız varsa, üzümleri sıkmak için harika bir iş çıkarır. İsterseniz elektrikli bir meyve sıkacağı kullanabilirsiniz (bunu tohumlu türlerle yapmayın; çılgın miktarda köpük oluştururlar). Ama gerçekten daha basit bir yöntem öneriyorum.

Adım 3: Meyve Suyunuzu Fermantasyon Kabı içine koyun Şimdi şu soru geliyor olabilir, bu yüzden söyleyelim çünkü üzüm suyunuz sonunda asidik bir ürüne dönüşecektir, ben geniş ağızlı cam kavanoz ve küçük Ohio seramik güveç kullanmayı seviyorum yapmak.

Adım 4: Şimdi 60F’den (16C) daha soğukta ve 80F’den (26C) daha sıcakta çalışmaya bırakın. Ve bunu yaparak, suyunuzu sirkeye dönüştürmekten sorumlu olan havadaki organizmalar artık sıcaklığa duyarlıdır.

 

Adım 5: Fermantasyon Aşaması, Üzüm suyunuz otururken, iki aşamalı fermantasyondan geçecektir. Birincisi doğal, havadaki mayaların sonucudur, ikinci aşama ise havadaki bakterilerden kaynaklanır. Size nasıl çalıştığının bir dökümünü vereyim!

Adım 5.1: Şarap Aşaması, Olgunlaşmanın ana aşamasında hava, normal mayayı yaşlanmanızın dışına taşır. Yutulduğunda, hemen devreye girer ve greyfurt suyunuzda bulunan yaygın şekerleri yakmaya başlarlar. Yemek yerken şekeri alkole dönüştürürler (alkol oranı düşüktür). Mayalar işlerini yaparken aynı zamanda karbondioksit oluşturacak ve dağıtacaklar, bu da tutucunuzda neden nefes alabilen bir örtüye ihtiyaç duyduğunuzun bir başka açıklamasıdır!

Olgunlaşmanın birincil aşaması, yaşlanma bölmenizin ayırıcılarında görünen küçük hava cepleri ile gösterilir. Ayrıca sıvınızın dışında da görünebilirler ve bir köpük tabakası görünebilir. Eğer öyleyse, onu gözden geçirmeniz gerekecek. İyi dinlenme! Bu zararlı değildir, ancak şekle gelişme şansı verebilir ve bu, uzak durmanız gereken bir şeydir!

Yarım ay sonra organik ürününüzün suyu hafif, alkole benzer bir koku yayacaktır. Normal mayalar, greyfurt suyunuzdaki yaygın şekerlerin her birini yakmadıkları sürece sizinle ilgilenecek ve gelişecektir. Ondan sonra tozu süpürürler.

Adım 5.2: Asetik Asit Adımı, Hava cepleri kaybolduktan kısa bir süre sonra, organik meyve suyunuzu test ettiğinizde hafif keskin bir koku fark edeceksiniz. Bu, havadaki asetobakterin (asidik aşındırıcı mikrop) olay yerinde ortaya çıktığının bir göstergesidir! Bu mikroorganizma birikimi, alkol içeriğini asidik bir aşındırıcıya dönüştürür, sirkeyi ne yapar!

Çoğunlukla bu ilerleme, ilk aşamadan 3-5 kat daha uzun sürer. Sabır göster!

Üzüm ve Fermantasyon Üzüm Sirkesi

Adım 6: Üzüm Sirkenizin Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır
Greyfurt suyunuzun ne zaman tamamen sirkeye dönüştüğünü söylemenin kesin bir yolu yoktur. Onu tadabilirsin. kokla. Sanırım bitti ya da bitmedi! Ama işte bulduğum en iyi test.

Adım7: Sirkeniz kokmaya ve ekşi bir tat almaya başladığında, bir cam kavanoz veya bir şişe sıvıyı kapatın. Ardından mutfak tezgahınızda veya herhangi bir güvenli yerde 2-3 gün bekletin.

8. Adım: Üzüm Sirkesini Evinizde Tutmak İçin İpuçları İPUÇLARI
Mutfak dolabınızda saklayabilirsiniz. Kiler rafında. Soğuk odalarda veya kök mahzenlerinde.

2 yıl saklanmalıdır. Ama bana güven. Keskin tadı seviyorsanız, o kadar uzun süre tutamayacağınızı güvenle söyleyebilirim!

FAQ

Evde nasıl sirke yapabilirim?

Burayı oku

Hangi sirke en iyisidir?

Kırmızı ve beyaz şarap sirkesi daha çok günlük sirkedir.

üzüm sirkesi nasıl yapılır
üzüm sirkesi nasıl yapılır

Sorumluluk reddi:-

Web sitesi kesinlikle rakamların %100 doğruluğunu garanti etmez. Yukarıdaki bilgiler Google’dan ve çeşitli web sitelerinden/haber medyası raporlarından alınmıştır.

Telif Hakkı Feragatnamesi 1976 Telif Hakkı Yasası’nın 107. bölümü kapsamında, eleştiri, öğretim, burs, yorum, haber raporlama, eğitim ve Araştırma gibi amaçlarla “adil kullanım” için izin verilir.

Üzüm sirkesi postu nasıl yapılır bunu beğendiyseniz yorum yapın ve bizimle paylaşın ve ayrıca Instagram, Youtube, Twitter, Pinterest, Linkedin & More’da #Greatfaces yapabilirsiniz ve ekibim Story’de sizden bahseder, Son sözüm Sitelerimi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler (Güle güle).

RELATED ARTICLES

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

x