HomeTechno GuideTermometrede Neden Cıva Kullanılır 2021?

Termometrede Neden Cıva Kullanılır 2021?

Termometrede Neden Cıva Kullanılır?

Termometrelerde neden Cıva Kullanıldığını öğrenmeden önce, bize cıvanın ne olduğunu anlatalım.

Cıva, sembolü Hg ve nükleer sayısı 80 olan sentetik bir bileşendir. Genellikle cıva olarak bilinir ve daha önce hidrargyrum olarak adlandırılırdı. Önemli, parlak bir d-blok bileşeni olan cıva, sıcaklık ve presleme faktörü için standart koşullarda akışkan olan yalnız metalik bileşendir; bu koşullar altında akışkan olan tek bileşen halojen bromdur, ancak sezyum, galyum ve rubidyum gibi metaller oda sıcaklığının hemen üzerinde yumuşar.

- Advertisement -

Cıva, dünyanın her yerindeki mağazalarda genellikle zinober (cıva sülfür) olarak bulunur. Kırmızı renk vermilyonu, normal cinnabar veya üretilen cıva sülfürün granülleştirilmesiyle elde edilir.

Cıva, ağır, parıldayan beyaz bir sıvı metaldir. Farklı metallerle karşılaştırıldığında, çaresiz bir sıcaklık taşıyıcısıdır, ancak bir elektrikli bıçağın makul bir kanalıdır.

-38.83 °C’nin üzerinde bir donma kenarına ve 356.73 °C’lik bir limite sahiptir,[6][7][8] her ikisi de herhangi bir sabit metalin en indirgenmiş halidir, her ne kadar kopernikyum ve flerovyum üzerine temel araştırmalar gösterdiklerini gösterse de. kaynamanın alt kenarları bile (copernicium, ara sıra tabloda cıvanın altındaki bileşendir, kaynama kenarlarının azalan yönünü takip ederek 12 demeti üzerinde).

Dondurulduktan sonra, cıva hacmi %3,59 azalır ve kalınlığı akışkan olduğunda 13,69 g/cm3’ten kuvvetli olduğunda 14,184 g/cm3’e değişir. Hacim geliştirme katsayısı 0 °C’de 181,59 × 10−6, 20 °C’de 181,71 × 10−6 ve 100 °C’de (°C başına) 182,50 × 10−6’dır. Güçlü cıva esnek ve esnektir ve bir bıçakla kesilebilir.

Cıvanın akıl almaz kararsızlığına dair tam bir açıklama, kuantum fiziğinin alanını derinden kazıyor, ancak şu şekilde özetlenebilir: cıva, elektronların erişilebilir tüm 1s, 2s, 2p, 3s, 3p’yi doldurduğu olağanüstü bir elektron tasarımına sahiptir. 3d, 4s, 4p, 4d, 4f, 5s, 5p, 5d ve 6s alt kabukları. Bu tasarım kesin olarak bir elektronun atılmasına karşı olduğu için, cıva, zayıf bağlar oluşturan ve daha sonra düşük sıcaklıklarda yumuşayan onurlu gazlara nispeten davranır.

6s kabuğunun güvenliği, doldurulmuş bir 4f kabuğunun varlığından kaynaklanmaktadır. Bir f kabuğu, 6s kabuğunun ve çekirdeğin çekici Coulomb iletişimini oluşturan atom yükünü yetersiz bir şekilde tarar (bkz. lantanit çekilmesi).

Termometrede Neden Cıva Kullanılır?
Termometrede Neden Cıva Kullanılır?
- Advertisement -

Doldurulmuş bir iç f kabuğunun eksikliği, kadmiyum ve çinkonun oldukça yüksek yumuşama sıcaklığının gerekçesidir, ancak bu metallerin her ikisi de fiilen etkili bir şekilde çözülür ve ayrıca şaşırtıcı derecede düşük kabarcıklanma noktalarına sahiptir.

Cıva, örneğin konsantre sülfürik aşındırıcı ve nitrik aşındırıcı veya su Regia gibi oksitleyici asitlerin sülfat, nitrat ve klorür vermek üzere onu parçalamasına rağmen, zayıflatıcı sülfürik aşındırıcı gibi çoğu asitle tepki vermez. Gümüş gibi, cıva da havadaki hidrojen sülfür ile tepki verir. Cıva, cıvanın yutulması için cıva dökülme paketlerinde kullanılan güçlü kükürt yongaları ile tepki verir (dökülme üniteleri ayrıca başlatılmış karbon ve toz çinko kullanır.

Merkür’ü termometrelerde neden kullanırız:

Üst kısımda Cıva’nın iyi bir ısı iletkeni olmadığını okuduğunuz gibi, o zaman Termometrede neden sadece Cıva’yı diğer metalleri değil de Cıva kullanıyoruz, çünkü Cıva oda sıcaklığında sıvı halde olan tek metaldir, diğer metaller de Cıvadır. oda sıcaklığında katı halde.

Cıvanın termometrelerde kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri, genleşme katsayısının sıcaklık başına hacmin artması anlamına gelmesidir. Merkür çok yüksek bir genleşme katsayısına sahiptir, yani çok az bir sıcaklık hacim artışını arttırır, böylece en ufak sıcaklık değişimini ölçebilirsiniz.

- Advertisement -

bence anlayacaksın Termometrede Neden Cıva Kullanılır? ve Merkür’ü termometrelerde neden kullanırızçok doğru anlamak.

Termometrede Neden Cıva Kullanılır?

Ayrıca okuyun: –

Must Read

Recommended By Author

x