HomeUnknown KnowGusül abdesti nasıl alınır kadın diyanet

Gusül abdesti nasıl alınır kadın diyanet

Gusül abdesti nasıl alınır kadın diyanet

Sahabeler, bugün her birinizi meydanda bekliyoruz bugün gusül ile özdeşleşmiş birkaç şeyi tartışacağız İslam, Gusül; Junbizm, kadınsı döngü ve hamilelik sonrası tüm ayrıntılarıyla kavrayan katı temizliği ima eder.

Gusül, İslam’da uhrevî kirlilikten kurtulmak için kullanılan bir temizleme uygulamasıdır. Sıradan abdestle tezat teşkil eden birkaç zıtlığı olan gusül, sıkı ahitlere göre alınmalıdır. gusül; Junbizm, aylık döngü ve hamilelik sonrası gibi yasal kontaminasyonlardan asla gerçekten arındırılmaması gereken katı temizlik anlamına gelir. Kuran’da “Cüneb iseniz topluca yıkayın” (Nisa, 4/43; Maide, 5/6) denilmektedir. Hertz. Peygamber (asm)’in sünnetinde, guslün rüya veya cinsel ilişki nedeniyle veya adet ve hamilelik sonrası cenab halinde alınması istenmiştir (Buhari, Gusl, 22, 28; Müslim, Heiz, 87), 88; Ebu Davud, Tahreth, 127).

- Advertisement -

Gusül, ağızdan su alınarak, boğaza kadar yıkanarak, buruna su doldurularak ve kuru leke kalmayacak şekilde tüm vücut yıkanarak yapılır. Her birinize, Hanefilere göre burada kaydedilen usulün gusül için zorunlu olduğunu tavsiye etmek isterim. Kayıp hissedilirse gusül batıl olur. Bu yükümlülüklere rağmen gusül abdesti alır.

Sünnetlerine uyarak gusül yapılır ve gusül alması gereken kişi, besmeleyi maksatla çeker. Ellerini yıkar, vücudunda bir pislik/gerçek bir tahrif varsa onu temizler ve avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eliyle defalarca ağzını suyla yıkar, sonra su tükürüğüyle defalarca burnunu temizler ve bir dua gibi abdestini alır. Sonra, bu noktada vücudunun her bir parçasını birlikte yıkar. Gusül alınacak yerde su birikirse, sonunda ayakları yıkayarak guslü bitirir. Yani burada ve orada meydana gelir, onu elde ettiğinize güvenin.

Gusül abdesti nasıl alınır kadın diyanet

 

Ayrıca okuyun: –

Disclaimer:-

The website does not surely guarantee a 100% accuracy of the figures. The above information is sourced from Google and various websites/ news media reports.

Copyright Disclaimer under section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for “fair use” for purposes such as criticism, teaching, scholarship, comment, news reporting, education & Research.

- Advertisement -

If you like this Gusül abdesti nasıl alınır kadın diyanet post then comment down and share the opinion with us and You can also make #printsflyer on Instagram, Youtube, Twitter, Pinterest, Linkedin & More and My team mention you in Story, My last word is thanks for Visting my Sites (Bye Bye).

Must Read

Recommended By Author

x