HomeEDUCATION BLOGBibliyografya nedir?

Bibliyografya nedir?

Bibliyografya nedir?

Bibliyografyanın gerçek anlamı bibliyografyadır, yani bir kitap hakkında yazarının adı, kitabın içeriğinin ne olduğu ve o kitabın ne zaman yayınlandığı, hangi tarihte yayınlandığı gibi tüm ayrıntıları içerir. vb .
Bütün bu gerçekleri birleştirerek tek kelime ile “bibliyografya” diyebiliriz.
Yani bibliyografya, “belirli bir konu hakkında tam ayrıntıya sahip olmak” anlamına gelen bir isimdir.

Read also:-

Bibliyografya nedir? ve terimi

Size bibliyografya kelimesinin Yunanca kelimeden türetildiğini söyleyeyim. Aslında bibliyografya kelimesi iki kelimeden oluşur.
( Biblion + Graphia ) (biblion +Graphia)
Bibliyan “kitap”, Graphia ise “yazmak” anlamına gelir.


Bibliyografya sözcüğü, Fransızca bibliographie ve Latince bibliographia sözcüklerinden türetilmiştir.

Hangi bilgiler bibliyografya altına girer.

- Advertisement -

Genel olarak, bu gerçeklerden bazıları videografi altına girer, bunlar aşağıdaki gibidir, dikkatlice okuyun ve hangi gerçeklerin bibliyografya altında olduğunu anlayın.
1. Kitabın yazarının adı.
2. Başlığın adı.
3. Kitabın basıldığı şehrin adı ve kitabın basıldığı şirketin adı.
4. O kitabın hangi tarihte ve kaç adet basıldığı.
5. İlk kitap kaç metrede basılmıştır?
Genel olarak, tüm ayrıntılar bibliyografya altında ele alınmaktadır.

Hedef anahtar kelime= bibliyografya nedir?

Bibliyografya kullanmalı mıyız?

O halde size evet bibliyografya kullanmamız gerektiğini söyleyeyim. Çünkü belki de üzerinde çalıştığınız makale, sözlerinizi o makaleye yazmışsınızdır, ancak bununla ilgili başka birçok makale yazmışsınızdır, sonra o kaynakça üzerinden sitenize ne gelirse gelsin. Diğer yazılı makalelerinize de ihtiyaç duyulabilir.
Ve ne tür biri olduğunuzu ve hangi kategoride yazabileceğinizi bilecek.
Bibliyografya, okuyucularınıza hangi kategoride makale yazabileceğinizi söylemek için çok iyi bir araçtır. Bibliyografya yardımıyla diğer yazılı makalelerinize okuyucu çekebilirsiniz.
Bibliyografyanızda makalenizle ilgili tüm detayları verirseniz, okuyucularınızı yazılı makalenize çekmek için çok iyi bir araç olabilir.

Bibliyografyayı nerede kullanmalıyız?

Kaynakçayı genellikle makalemizin en sonunda kullanmalıyız çünkü bibliyografyada makalemizle ilgili hemen hemen her şeyin ayrıntılarını veririz.
Makalemiz hangi tarihte yayınlandı, makalemiz hangi şehirde yazıldı, makalelerimizde kaç kelime var, makalemiz kaç sayfada yazıldı, makalemiz hangi firmada yazıldı vb.
Bütün bu detayları bibliyografyada veriyoruz, dolayısıyla genel olarak bibliyografyayı yazımızın en sonuna yazmalıyız.

- Advertisement -

Disclaimer:-

Web sitesi kesinlikle rakamların %100 doğruluğunu garanti etmez. Yukarıdaki bilgiler Google’dan ve çeşitli web sitelerinden/haber medyası raporlarından alınmıştır.

Telif Hakkı Feragatnamesi 1976 Telif Hakkı Yasası’nın 107. bölümü kapsamında, eleştiri, öğretim, burs, yorum, haber raporlama, eğitim ve Araştırma gibi amaçlarla “adil kullanım” için izin verilir.

Bibliyografya nedir? gönderisini beğendiyseniz, yorum yapın ve fikri bizimle paylaşın ve ayrıca Instagram, Youtube, Twitter, Pinterest, Linkedin ve Daha Fazlasında #printsflyer yapabilirsiniz ve Ekibim Story’de sizden bahseder, Son sözüm teşekkürler Sitelerimi Ziyaret Ettiğiniz İçin (Bye Bye).

Must Read

Recommended By Author

x